Prawdziwy, jakościowy odpoczynek to klucz do regeneracji organizmu, zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Brak odpowiedniej regeneracji oznacza problemy z motywacją, przyswajaniem nauki, a nawet ze zdrowiem. Za moment dowiesz się, jak zarządzać swoim odpoczynkiem, by był efektywny i pozbawiony poczucia winy!
Spis Treści
Jak odróżnić, kiedy się lenisz, a kiedy odpoczywasz?
Lenistwo to nie problem – samo zjawisko jest wręcz wpisane w naszą naturę i nie zawsze ma negatywny wydźwięk. Negatywne mogą być jednak jego skutki, jeżeli zamiast okazjonalnego słodkiego leniuchowania wpadniemy w pętlę niekończącej się prokrastynacji.
Granica pomiędzy lenistwem a odpoczynkiem wcale nie jest jednak taka cienka, jak mogłoby się wydawać – wystarczy przyswoić sobie jedną prostą zasadę, by przestać odczuwać poczucie winy podczas relaksu.
Odpoczynek jest wtedy, gdy świadomie, celowo pozwalasz sobie na relaks i dajesz sobie realną szansę na regenerację. O lenistwie zaś mówimy, gdy odczuwasz brak motywacji i niechęć do działania, mimo że obowiązki stale się piętrzą, a Ty wybierasz ignorowanie ich.
Odpoczynek to wieczorna lektura przy herbacie, podczas której Twoje ciało jest rozluźnione, a umysł spokojny. Lenistwo jest wtedy, gdy wybierzesz oglądanie filmu zamiast pracy, którą masz do wykonania – i kiedy ta prokrastynacja wywołuje podświadomy stres zamiast upragnionego relaksu, więc mija się z celem.
Jak pozwolić sobie na skuteczną regenerację?
Pierwszym krokiem jest planowanie. Wyznaczaj sobie konkretne przedziały czasowe, w których odpoczniesz, na przykład codziennie po 20:00 albo co godzinę w trakcie pracy. Przy skutecznym planowaniu możesz mieć pewność, że nie przesadzasz z odpoczynkiem, masz go bowiem przecież niemal wpisanego w grafik.
Drugim krokiem jest ustalenie, jaka aktywność naprawdę Cię regeneruje. Dla niektórych będą to czynności nieco bardziej bierne, takie jak leżenie i słuchanie muzyki, inni zaś wolą stymulujące działania, takie jak np. nauka angielskiego czy podcasty o rozwoju osobistym.
Kolejny krok to tak zwany mindset, czyli nastawienie psychiczne, które pozwoli Ci korzystać z uroków odpoczynku. Brak poczucia winy jest podstawą do tego, by naprawdę wynieść coś z pozornie nieproduktywnych momentów. Musisz więc zapamiętać, że bez odpoczynku Twoja praca nie będzie tak efektywna, jak sobie tego życzysz.
Brak odpoczynku to brak koncentracji; to mgła mózgowa, chaos, niewyspanie, przeciążenie. Wszystko to może prowadzić do wypalenia zawodowego, a nawet somatycznie obciążać Twój organizm.
Wielokrotnie zbadano i udowodniono zagadnienie produktywności w korelacji z odpoczynkiem – wnioski są jednoznaczne. Przerwy w pracy czy treningach są niezbędne do tego, by działać efektywnie i w pełni sił. Daj więc sobie przestrzeń na to, by odpocząć – niezależnie od tego, jaką formę wybierzesz.
Zachowanie balansu pozwoli Ci korzystać z życia garściami – ważne jest tylko odpowiednie nastawienie!